Dandelion to nazwa pochodząca od dwóch słów z języka anglo-saskiego, oznaczających mleko oraz pajęczynę. W Polsce znaną nazwą dla tego kwiatu jest mlecz, jednak w świecie anglojęzycznym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, dandelion stał się bardzo popularnym słowem. Dzięki swojemu wyglądowi, ta roślina doczekała się wielu różnych zastosowań, w tym również w biżuterii.
Dlaczego biżuteria z mleczka?
Mleczko jest rośliną, która symbolizuje delikatność i wolność, dlatego od lat fascynuje artystów, którzy tworzą z niego różnego rodzaju biżuterię. Biżuteria z mleczyka jest bardzo popularna wśród fanek ekologicznego stylu, ponieważ jest wykonana z naturalnych materiałów i często łączy w sobie biżuterię z dodatkami związanych z naturą, takimi jak skóra czy drewno.
Jakie są rodzaje biżuterii z mleczyka?
Biżuteria z mleczka to przede wszystkim kolczyki, naszyjniki i bransoletki. Różnorodność form i stylów biżuterii z tej rośliny jest ogromna. Można spotkać bardzo delikatne i subtelne ozdoby, jak również naprawdę masywne i zwracające uwagę na siebie neklasy w stylu boho.
Jak wykonać biżuterię z mleczyka?
Biżuteria z mleczka jest bardzo łatwa do wykonania we własnym zakresie. Najważniejszą rzeczą, której trzeba pamiętać, to zbieranie mleczków wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy roślina jest jeszcze wilgotna od rosy lub deszczu. Najlepiej wybrać kwiaty, które nie są kwitnące, ponieważ mają one bardziej delikatne i subtelne puchy. Następnie trzeba usunąć łodyżkę, tak aby został sam puch.
Do wykonania różnych ozdób z mleczka, potrzebne będą m.in:
- klej hybrydowy lub klej typu E6000,
- osłonki na łączniki,
- drut,
- kółka, zawieszki i inne metalowe elementy,
- nici i koraliki.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie mleczków. Należy je dokładnie oczyścić i podzielić na mniejsze części. Następnie na specjalnych osłonkach umieszczamy łączniki lub zawieszki i dodajemy puchy mleczka. Całość trzeba skleić klejem hybrydowym lub E6000 i pozostawić do wyschnięcia.
Inne sposoby na wykonanie biżuterii z mleczyka to:
- wkładanie puchów mleczka do mini-butelek i wykorzystanie ich jako zawieszek,
- wycinanie kształtów z filcu i umieszczanie na nich puchów,
- wyrabianie bransoletek i naszyjników z drutu i formowanie ich w okręgi i inne kształty,
- wykorzystywanie mleczka jako ozdoby do już istniejącej biżuterii.